Z materiału przez dekady wielbionego, niezbędnego szczególnie z perspektywy przemysłu spożywczego trafił na margines. Postrzegany jako szkodliwy, kontrowersyjny i niemodny. Nie zaprzeczamy, jest materiałem problematycznym pod względem ekologicznym, jednak możliwym do odzysku, przetworzenia i ponownego użycia.
PET (politereftalan etylenu), bo o nim mowa, to materiał z potencjałem. Popularność PET wynika z szeregu istotnych właściwości tego polimeru. Przeźroczystość, niewielka masa, elastyczność i odporność mechaniczna sprawiają, że jest on materiałem idealnym na opakowania.
Z 70 miliardów butelek trafiających rocznie na rynki europejskie coraz więcej jest poddawana procesom recyklingowym. Pozyskiwane z nich tworzywo służy do wytwarzania m.in. tkanin, płytek, naczyń, czy akcesoriów domowych wielokrotnego użytku. Przetworzony materiał zaczyna nowe życie w innej formie. W Mobilnym Centrum Edukacyjnym MIECIA od 2 lat pokazujemy, jak do tego dochodzi.
W Mobilnym Centrum Edukacyjnym MIECIA od 2 lat pokazujemy, jak do tego dochodzi.
Recykling materiałowy, który możesz poznać odwiedzając Miecię, polega na przetwórstwie mechanicznym. To proces kosztowny, jednak ze wszystkich dostępnych najbardziej przyjazny dla środowiska.
Dokładnie oczyszczony materiał poddawany jest zgniataniu, obróbce cieplnej, zmieleniu, ponownemu czyszczeniu i osuszaniu. Tak przygotowany zostaje raz jeszcze przemielony. W procesie uzyskujemy regranulat o różnej wielkości i gramaturze. Uzyskany przemiał ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Metodą natryskową odzyskany materiał PET jest wykorzystywany do produkcji włókien, niewielkich kształtek i obudowań urządzeń elektronicznych. Metodą wytłaczania formuje się folie, płyty i włókna.
Z pozyskanych włókien produkuje się dzianiny i tkaniny, między innymi polar, dakron i tergal (np. do produkcji płócien żaglowych), liny oraz inne tekstylne wytwory o szerokim zastosowaniu.