Nie, to nie będzie artykuł o przestronnych, przewiewnych mieszkaniach. Ani o halnym przechodzącym nad Tatrami. Nie będziemy też pisać o tym, jak woda spada, paruje i znowu spada.
Gospodarka cyrkulacyjna to sposób, by nasza przyszłość nie rysowała się w szarych barwach rodem z filmów post-apo, gdzie wysypiska śmieci stały się częścią projektów przestrzennych, a powietrze widać jak na dłoni.
Obieg zamknięty gospodarki to koncepcja gospodarcza, gdzie surowce, produkty oraz materiały powinny pozostawać w obiegu tak długo, jak jest to możliwe zmniejszając równocześnie wytwarzanie odpadów oraz oszczędzanie kurczących się z roku na rok surowców naturalnych. Model cyrkulacyjny to alternatywa dla liniowego modelu gospodarczego. Godzi wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne.
Ta filozofia i sposób działania może być zaimplementowana na dowolny obszar przemysłu. Jednak my wraz z MIECIĄ opowiemy Wam o niej z perspektywy PET.
Aż 95 proc. produktów wytwarzanych przez światową gospodarkę wprowadzanych jest do obiegu w opakowaniu. Tymczasem konsumenci traktują opakowania najczęściej jako odpad. Kupują, zużywają, wyrzucają i kupują ponownie. Materiał często poddawany jest chemicznym procesom utylizacji co za tym idzie przestaje egzystować w obiegu. Ten model jest wadliwy i szkodliwy dla środowiska pod wieloma względami.
Czy można utrzymać plastik w obiegu zamkniętym? Jasne, że można. Trzeba tylko chcieć, gdyż rewolucja na rynku opakowań może zmienić świat.
Nowe inicjatywy to przede wszystkim podejmowanie działań w celu powtórnego wykorzystania materiału PET, zapobiegające dostawaniu się odpadów plastikowych do mórz i oceanów lub niszczenie go i składowanie na wysypiskach.
W MIECI możecie zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces mechanicznego recyklingu. Przetworzony PET staje się cennym surowcem. Bez skutków ubocznych szkodliwych dla środowiska czy procesów chemicznych. Pozyskiwany z PET granulat skutecznie zastępuje w budownictwie piasek, a w przemyśle tekstylnym naturalne włókna. Staje się budulcem nowych produktów o dłuższym życiu.
Wprowadzony na rynek model cyrkulacyjny wyzwala potencjał innowacyjno – technologiczny. Oszczędności wynikające z efektywniejszego wykorzystywania materiałów przekładają się na obniżenie kosztów produkcji. Nowe spojrzenie na zależności istniejące między stanem środowiska naturalnego, działalnością człowieka oraz rozwojem technologicznym stwarza szereg szans i możliwości na każdym poziomie łańcucha wartości – poczynając od całej gospodarki, poprzez środowisko, biznes, aż do społeczeństwa i człowieka.
Powiedzmy to głośno: użyj - przetwórz – użyj ponownie. To proste!