MIECIA nie jest zwykłą śmieciarką.
Ma swoją osobowość, charakter i styl.
Jest dziecięcym bohaterem i przyjacielem dorosłych. Uśmiecha się do nas z daleka, zapraszając młodych i starszych odbiorców do poznania jej bliżej.
Jak zrodził się na nią pomysł?
Rocznie Polacy zużywają ok. 650 tys. ton plastikowych opakowań. Aż 30% z nich (200 tys. ton) stanowią butelki PET, powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. To problem, który jest możliwy do rozwiązania.
Chcieliśmy, by odbiorca mógł nie tylko przeczytać, bądź zobaczyć suchy przekaz. Zależało nam na doświadczeniu, możliwości namacalnego zapoznania się z tematem. Doświadczeniu, które zarówno dla małego, jak i dorosłego odbiorcy będzie czymś nowym i ekscytującym. W naszej opinii tak zdobyta wiedza na dłużej zapada w pamięć.
Postawiliśmy na mobilną strefę edukacyjną, którą zamknęliśmy we wnętrzu żółtej śmieciarki.
Czemu żółtej? ... Bo to kolor oznaczeń koszy do składowania butelek PET i odpadów plastikowych.
Angażujący projekt edukacyjny, to projekt wykraczający poza suche fakty. Nasz bazuje na usystematyzowanej wizji innowacji – metody Design Thinking, czego konsekwencją jest strefa łączącą ekologiczną edukację i zabawę.
Wnętrze Mieci to interaktywna, multimedialna wystawa. Pokazuje proces przetwarzania śmieci, które trafiają do żółtego pojemnika, w cenne surowce. Odwiedzający dowiedzą się jak ważne jest oddzielanie nakrętek od butelki, ściąganie etykiet, zgniatanie PETów oraz ich płukanie przed wyrzuceniem. Pokazujemy proces sortowania, mycia i przetwarzania plastiku na różne surowce, by na koniec zaprezentować użytkowe i designerskie przedmioty, stworzone z odzyskanego i przetworzonego materiału.
Zobacz, dotknij, zapamiętaj. MIECIA zaprasza!